Turna yemişinin faydaları

Tomris Güzelyurt 25 Kasım 2015

Uluslararası Polifenol ve Sağlık Konferansı’nda uluslararası bir araştırma grubunun sunduğu yeni araştırma sonuçları, turna yemişinin oksidatif stresi ve kalp sağlığı sorunlarını frenlendiğini gösteriyor.

5 Kasım 2015 tarihinde Fransa’da gerçekleştirilen Uluslararası Polifenol ve Sağlık Konferansı’nda yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarını açıklayan uluslararası araştırma grubu, Türkiye’de cranberry olarak bilinen ve çok sık yaban mersiniyle karıştırılan turna yemişinin kardiyovasküler ve kognitif sağlığa olan faydalarını sundu.

Avustralya, New Castle Üniversitesi’nde görev alan Dr. Prof. Peter Howe, araştırma sonuçlarını açıklayarak, turna yemişinde de bulunan polifenollerin vücüttaki bakterilerin hücrelere yerleşmesini engellediğini ve böylece kan dolaşımını desteklediğini; kariyovasküler ve zeka fonksiyonlarımızı geliştirmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Araştırma sonuçlarını paylaşanlar arasında bulunan ve Madrid Gıda Bilim, Teknoloji ve Beslenme Enstitüsü Metabolizma ve Beslenme Bölümü’nde araştırmacı olarak görev alan Dr. Prof. Luis Goya, turna yemişinde bulunan bileşenlerinin aynı zamanda oksidatif strese karşı da koruma sağlayabileceğini ve vücudun, stresin yarattığı zaralara karşı daha iyi korunabilmesinde destek olabileceğini söyledi.

Dr. Howe, “yeni yapılan araştırmalar; insanların daha bütünsel iyileşme çözümleri aradıkları bir dönemde bulunduğumuzu göz önünde tutarak, turna yemişinin küresel sağlık sorunlarını gidermek için hayati bir besin olarak değerlendirilebileceğini gösteriyor. Bu uluslararası araştırma grubuna dahil olmak ve sonuçları ilerisi için değerlendirmek çok keyif verici” dedi.

Geleceğin meyvesini toplayanlar için sağlıklı bir yaşam

Turna yemişi; insanların günlük tavsiye edilen meyve miktarını tüketmelerinde faydalarını gösterirken, araştırma sunuçları turna yemişinin tüm vücudumuza iyi gelebileceğini ispatlıyor. Açıklanan sonuçlara dahil edilen farklı araştırmalar ise kalp ve şeker hastalığı ve stroke gibi hastalıklara sebep olan risklerin turna yemişi suyu içerek azaltılabileceğini gösteriyor (kaynak ve kaynak). Turna yemişi Üretici Kooperatifi Ocean Spray Araştırma Direktörü Christina Khoo, “Turna yemişi, birçok özellik taşıyan ve tüm vücudumuza destek sağlayabilecek bir besin. Turna yemişinin, yaygın hastalıklara karşı antibiyotik yerine etkili bir seçenek olarak hayal etmek mümkün” diye konuştu.

Ocean Spray hakkında

Ocean Spray; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Şili’de faaliyet gösteren ve nesiller boyu aile çiftçiliğini korumaya yardımcı olan 700’ün üzerinde turna yemişi ve greyfurt üreticisinin sahibi olduğu bir tarım kooperatifidir. 1930 yılında kurulan Ocean Spray, turna yemişi suyu, meyve suları ve kurutulmuş turna yemişinde dünya lideridir ve Kuzey Amerika’da şişe meyve suyu kategorisinde en çok satan markadır. Kooperatifin turna yemişleri tüm dünyada 90’ın üzerinde ülkedeki en kaliteli ürünlerde kullanılmaktadır. 2 binin üzerinde çalışanı ve 20’ye yakın kabul ve işleme tesisiyle Ocean Spray, hem kendi topluluğuna ve çalışanlarına hem de çevreye saygı gösteren bir anlayışla faaliyetlerini sürdürmektedir. 2014 yılında, Ocean Spray 2 milyar dolar üzerinde brüt satış kaydetmiştir.Daha fazla bilgi için www.oceanspray.com adresini ya dawww.oceanspray.coop adresini ziyaret edebilirsiniz.

Turna yemişi (cranberry) hakkında:

Turna yemişi (cranberry) Kuzey Amerika menşeli meyvelerden biridir (diğerleri ise yabanmersini ve Concord üzümü). Yabani turna yemişi nehir kıyılarında ve Pineland bölgesinde yetişir.

Turna yemişinin asmaları kumlu bataklıklarda yetişir. Asmalar, sonbaharda ve kışın korumak için su altında tutulur. Turna yemişi bağları uzun ömürlüdür. Bazı turna yemişi bataklıkları 100 yılı aşkın süre meyve verebilir.

Türkiye’de sıklıkla yaban mersiniyle karıştırılan ‘turna yemişi’, Cranberry’nin (Latince adıyla Vaccinium Macrocarpon) Türk dilindeki karşılığıdır. Besin değeri yüksek olan kurutulmuş turna yemişi hem kuruyemiş olarak tüketilebilir hem de salata, ekmek ve tatlı gibi yemeklerde de kullanılabilir.

50 senelik bilimsel araştırmalar, turna yemişinin sistite karşı faydalarını göstermektedir. Proanthocyanidin gibi çok kuvvetli antioksidanlar içeren turna yemişi, zararlı bakterilerin vücutta kalmasını önlemektedir. Yeni yapılan araştırmalar turna yemişinin içindeki polifenol antioksidanların kan dolaşımına, tansiyona ve kalp sağlığına da faydası oluduğunu göstermektedir.

Turna yemişinin gram başı antioksidan kapasitesi diğer meyvelere göre çok yüksektir; Antioxidant capacity/g:

Turna yemişi (cranberry): %94.56

Yaban mersini: %62.20

Böğürtlen: %58.48

Elma: %42.75

Çilek: %35.77

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir